Eller Mária Újvári Ferenc

Eller Mária Lelki-kártyavár c. versbemutatója, Illés Krisztina festőművész Utazás a Föld körül és Vitányi Ildikó fotóművész Szárnypróbálgatások című kiállításával a sashalmi könyvtárban

A budaörsiek által is jól ismert Ihlet Irodalmi és Művészeti Magazin főszerkesztője Eller Mária Kláris Nívódíjas költő és publicista május 2-án a Krúdy Gyula Irodalmi Kör felkérésére a sashalmi Szabó Ervin könyvtárban mutatta be alkotótársaival, – köztük Pánti Anna Erkel-díjas operaénekessel és Bárdosi Tünde gitárművésszel – mintegy két órás előadás keretében a főként az aktuális festmények által ihletett verseit, novelláit és népszerűsítette tovább budaörsi székhelyű irodalmi újságját is.

Bevezetésként Bárdosi Tünde, a fotóművész barátnője, Margaret Islands-tól a Libikókát énekelte el, saját gitárkíséretével.

Az est Krúdy körös házigazdája M. Jankó János, elsőként a két képzőművész kiállítót, Vitányi Ildikó fotóművészt mutatta be könnyed beszélgetéssel, majd Illés Krisztina festőművészt is. Krisztina sajnos erre a rendezvényre összesen csak hét alkotást tudott elhozni, mivel három más helyszínen, két vidéki és egy szintén fővárosi galériában is párhuzamosan éppen most van tárlata. Pedig a Krúdy körösök és az Élhető Világ Klub résztvevő előtt ismert volt már az a tény, hogy Eller Mária költőnő éppen egy 2017 tavaszi sashalmi bemutató után kapott kedvet ahhoz, hogy Krisztina alkotásai alapján verseket írjon, majd számos közös rendezvényt szervezzen a festőnővel és mintegy mecénásaként lehetőséget biztosítson budaörsi és budapesti helyszíneken versbemutatóival egybekötött kiállításokra, tv és rádió szereplésekre irodalmi klub tagtársa részére.

Tavaly ősszel például a jól sikerült Lángos csillag című rendezvényük kapcsán a budaörsi Gróf Bercsényi Zsuzsanna Városi Könyvtár, már az írónőtől függetlenül is felkérte Illés Krisztinát önálló kiállítás szervezésére Budaörsön. Mégis csak akkor derült ki a Lelki-kártyavár című versbemutató résztvevői részére, amikor Mária szót kapott, hogy a mostani alkalom annak ünnepe is, hogy mostmár nemcsak a költőnőt ihletik meg Illés Krisztina alkotásai, hanem ezúttal a festőnő Eller Mária Lélekkel átszőtt haikucsokor tankával című verse alapján létrehozta Tündérkert című festményét is. Ezt a néhány napja született alkotást itt mutatták be először a közönségnek.

Eller Mária a bemutató beszélgetés során mesélt a kezdetekről, hogy 2016-ban a budaörsi költőnő Monok Zsuzsanna Kikelet Verscsokor című kötetének bemutatásában nyújtott segítséget, még mint a Budaörsi Napló marketing vezetője és kommunikációs igazgatója előbb a budapesti Kódex Könyváruházban, majd a Krúdy kör Zila kávéházbeli rendezvényén. A publicista ennek kapcsán lépett ki az addigi klasszikus újságírói műfajokon túl az irodalom irányába és kezdett verseket is írni a Krúdy kör akkori titkára Kanizsa Józsi bácsi párfogásával és késztetésére.

Továbbá M. Jankó János kérdésére reklektálva bemutatta irodalmi magazinját, majd örömmel emlékezett arra a monori Vigadó Galéria-beli rendezvényre, ahonnan közös fellépésük kapcsán elindult barátságuk Pánti Anna operaénekessel. Ez ugyancsak Illés Krisztina személyéhez kötődött, hiszen Eller Mária nyitotta meg a festőművész nagyszabású kiállítását és az eseményt, az operaénekesnő varázslatos énekével (éppen amiatt mert Pánti Anna neve ismert volt a helyi tv munkatársainak) a Gemini TV is közvetítette. Majd néhány mondat Eller Mária és Pánti Anna nagy sikerű közös rendezvényeiről szólt, melyeket az írónő kérésére sok esetben Anna nyitott meg, ahol más alkotótársakkal együtt, szintén egymásra talált az irodalom, a képzőművészet és zene.

Eller Mária novellájának, számos versének előadásában a szintén Krúdy kör tag (a Zila kávéházbeli estek házigazdája) Újvári Ferenc nyújtott segítséget. Az irodalmi rész elején Mária elmondta azt a versét mely alapján a rendezvény apropóját jelentő festőművészeti alkotás elkészült és Illés Krisztina a Galaxisok találkozása című festményére is felhívta a figyelmet. Ez a kép ott volt látható fölöttük a falon és egy hét alkotásból álló sorozat része. Ez volt az a festmény, mely elsőként ihlette meg vers írására. A költemény címe Csillagaim. Azóta számtalan festmény és szobor alapján írt verseket a költőnő, köztük a klasszikusok például Botticelli, Michelangelo, Csontváry Kosztka Tivadar, Gulácsy Lajos alkotásai alapján is. Ezt az a vers követte melyet Törőcsik Mari Kossuth-nagydíjával kapcsolatban írt ez évi márciusi kitüntetése alkalmával, majd az est versbemutatójának címét adó versét, a Lelki-kártyavárt mondta el.

Röviden elmagyarázta, hogy miért ez a bemutató címe is egyben. Ez a verse, azontúl, hogy saját lelkisérüléseit is feldolgozta benne, Puccini Pillangó kisasszonyához kapcsolódik, így természetesen nem következhetett más, minthogy Pánti Anna elénekelje az idevonatkozó áriát. Előtte azonban bemutatott egy mesekönyvsorozatot is, mely szintén kapcsolódik ehhez a műhöz és opera nagyköveti munkája során éppen a napokban volt egy fontos, nagyszabású biatorbágyi rendezvény főszereplője a Kisgombos Könyvbolttal kapcsolatban.

Amikor Újvári Ferenc Mária Marci(pán) Péter című novelláját adta elő a budaörsi Szamos cukrászdával kapcsolatban, jókedvet, derűt és kacagást váltott ki a közönség soraiból. Számos Illés festmény által ihletett vers után Bárdosi Tünde kedves, csilingelő hangján a jól ismert katolikus egyházi könnyűzenész Sillye Jenő, Álmaimból – lelkemből című dalát énekelte el saját gitár kíséretével. Égerfa (Eller Mária) versei után ismét Pánti Anna vette át a szót, előbb a koreai opera budapesti bemutatójáról ejtett szót, melyet az Erkel színházban mutattak be Halhatatlan szerelem címmel, majd a koreai kultúrával, történelemmel kapcsolatos mintegy kétkötetnyi verséből adott ízelítőt, koreai dalokkal megfűszerezve.

Ezt követően egy verses blokk végén Eller Mária Szonettjét a bibliai tékozló fiúról ismét Újvári Ferenc adta elő, melyhez kapcsolódva Pánti Anna elénekelte a témáról szóló zsoltár részletet. Most megint Bárdosi Tünde következett, aki Margaret Island-tól az Útravalót énekelte el gitárkísérettel. Majd újfent két vers következett Máriától, a Köszöntő nem csak a Krúdysoknak és ismét Illés Krisztinához kapcsolódva, a Mandala, amely az Értelem és érzelem mandalája című festménnyel függ össze. Zárásként a költőnő újra felhívta a figyelmet irodalmi újságjára, (www.ihletmagazin.hu) melyben az egyik rovatcím Klasszikusok a hátizsákomban. Ide illeszkedett legutolsóként bemutatott verse a Mi vagyunk a holnap című szonettje, mely Radnóti Miklós Kis nyelvtan című költeményére reflektál.

A majd kétórás előadást a hallgatóság nagy figyelemmel és érdeklődéssel követte, mindvégig, néhányan átszellemülten együtt is énekelték csendben Pánti Annával a Szép vagy, gyönyörű vagy Magyarország című dalt. Végezetül a házigazda M. Jankó János vette vissza a szót és elmondta a közelgő Anyák napjára tekintettel saját versét, Egyszerű ének édesanyámról. Kis állófogadással zárult jókedvű baráti beszélgetésekkel a Krúdy kör ismét nagysikerű rendezvénye, amire annyian eljöttek, hogy a könyvtár összes széke sem volt elegendő arra, hogy mindenki ülve hallgassa végig a közel kétórás előadást.

A Krúdy kör sashalmi rendezvénye ismét nagysikerű összművészeti bemutató volt

A fotókat Kalamár Péter Ákos fotóművész készítette kivéve Illés Krisztina Tündérkert festményéről készült felvételt, az a festőművész saját fotója